Zıpkın Avı Başlangıç Rehberi

Herkese merhaba. Zıpkın avı nasıl yapılır ? Zıpkınla balık avı yasal mıdır ? Zıpkınla balık avı tehlikeleri nelerdir ? Bu ve benzeri soruları cevaplarını ve daha fazlasını içeren Zıpkın avı başlangıç rehberi isimli bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdim.

Serbest dalış ve zıpkınla balık avına başlamak istiyorsanız bence yapmanız gereken ilk şey uluslar arası standartlarda ve sertifikalı eğitim veren bir dalış okulundan serbest dalış eğitimi almaktır. Serbest dalış eğitim ücreti ortalama 1.000 Lira civarındadır. Eğitim alma imkanınız yoksa merak etmeyin doğru yerdesiniz. Kumbaramda ne varsa sizindir 🙂

Zıpkınla Balık Avına Nasıl Başladım ?

Balık avı maceram kıyıdan olta atmakla başladı. Kıyıdan olta ile balık avı ne kadar keyifli olsa da benim için fazla uzun sürmedi. Ayrıca kıyıdan olta ile balık avı yaşadığım yer itibariyle pek verimli olmadı. Belkide ben beceremedim bilmiyorum. Olta atarken hep bir şeylerin eksikliğini hissettim. Eksik olan şeyin “iyot” olduğunu ise serbest dalış ve zıpkınla balık avı sporuna başladıktan sonra anladım 🙂

Zıpkınla balık avı dalış becerisi ve avcılık kabiliyeti isteyen, başlarda insanı çok zorlayan ancak ilerledikçe insanı daha çok kendisine bağlayan bir spordur. Uzun zamandır zıpkınla balık avı yapıyorum. Su altının inanılmaz dünyasına olan merakım, avcılıkla birleşti ve yaptığım her dalış
benim için yeni bir macera oldu. Zıpkın avı ile ilgili ileride daha derin sohbetlere gireceğiz 🙂

Yazı İçeriği

  1. Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? Zıpkın Avı Nedir? Genel Bilgiler
  2. Serbest Dalış ve Zıpkınla Balık Avı Arasındaki İlişki
  3. Zıpkınla Balık Avı Malzemeleri Nelerdir ?

Zıpkınla Balık Avı Nasıl Yapılır ? Zıpkın Avı Genel Bilgiler

zıpkınla balık avı- serbest dalış- zıpkın avı teknikleri

Yukarıdaki fotoğraf bana ait. Bu balığın ismi akya-sarı kuyruk. Mevsimine göre eti çok lezzetli oluyor. Balık türleri ile ilgili bilgileri sonraki yazılarımda sizinle paylaşacağım. Zıpkın avı değişik derinliklere tek nefesle dalış yaparak balık avlamaktır. Zıpkınla balık avı “Su Altı Tüfeği” kullanılarak yapılır. Su altı tüfeğinin halk arasındaki ismi “Zıpkın” dır.

Zıpkın avcılarının en sık karşılaştığı sorulardan birisi tüple mi dalıyorsun ? sorusudur. Zıpkınla balık avı sporunun Tüplü dalış (scuba) sporu ile bir alakası yoktur. Ayrıca tüplü dalış (scuba) yaparken zıpkınla balık avlamak Ülkemizde yasaktır. Zıpkınla balık avı son zamanlarda çok popüler olan serbest dalış sporu teknikleri kullanılarak yapılır.

Zıpkınla balık avı malzemeleri pahalı ve oldukça zahmetli bir spordur. Ayrıca zıpkınla balık avı bol vakit ister. Zıpkın avı için en azından haftada 1 gün ayırmanız gerekiyor. Bu spora başlamak için gerçekten iyi düşünüp doğru karar vermeniz lazım. Bir hevesle tüm zıpkın malzemelerini satın alıp 2 dalış sonrasında bu spor bana göre değil diyerek dalış malzemelerini çok uygun fiyatlara satışa çıkaran bir sürü insan var. Başlamadan önce kendinize şu soruları yöneltin. Denizle aranız nasıl ? Deniz ve deniz canlıları ile ilgili herhangi bir fobiniz var mı ? Bu spora ayıracak vaktiniz var mı? Zıpkın avına başlamaya hala kararlıysanız devam edelim.

Zıpkın Avı ve Serbest Dalış İlişkisi

Küçük çocuklar havuz başında toplanır. Çocuklardan biri havuza bir taş atar ve sırayla taşı havuzun dibinden çıkarmaya çalışırlar. Bu oyunu oynamayan azdır diye düşünüyorum 🙂 Havuzdan taş çıkarma oyununda olduğu gibi nefes tutarak yapılan dalışa çeşidine serbest dalış diyoruz. Serbest dalışta herhangi bir hava kaynağı kullanılmaz. Su yüzeyinde iken derin bir nefes alan dalgıç ciğerlerini tam olarak doldurup nefesini tutar ve dalışa başlar. Zıpkınla balık avı yaparken nefes tutarak dalış yaptığımızdan dolayı serbest dalış tekniklerini kullanıyoruz. İlerleyen yazılarda bu teknikleri tek tek inceleyeceğiz.

Yaz tatilinde plaj ve sahillerde kafaları suyun dışında bir sürü insan görürsünüz. İki kulaç attıktan sonra bu şekilde saatlerce zaman geçirirler. Bir çoğumuz bu insanlar gibiyiz değil mi ? Peki yüzünüzde bir maske- şnorkel ikilisi, ayağınızda bir çift palet olsa ne olurdu? Bence muhteşem olurdu 🙂 Saatlerce su üzerinde bir şamandıra gibi durarak zaman geçirmek yerine. Nefesiniz yettiği olsa su altı güzelliklerini seyredebilir, özellikle kayalık bölgelerdeki deniz canlıları ve dip yapısını keşfedebilirsiniz. Emin olun zamanın nasıl geçtiğini bile anlayamazsınız. Serbest dalış bize bu imkanı en kolay biçimde sunan bir spordur.

Aşağıdaki video Alanya- Damlataş Mağarası açığında 20 metre derinliğe yaptığım bir dalış gününe ait. Bu videoyu izlerseniz yukarıda ne anlatmak istediğim daha iyi anlaşılır diye düşünüyorum 🙂

Zıpkıncı Malzemeleri Nelerdir ?

Zıpkın-Su Altı Tüfeği

Zıpkınla balık avı zıpkın-su altı tüfeği kullanılarak yapılır. Metal, ince ve uzun bir şiş zıpkına takılır. Zıpkının kafa kısmında duran lastik gerilir şiş üzerinde bulunan çıkıntılara ya da çentiklere yerleştirilir. Zıpkının tetiğine basınca şişi tutan mekanizma açılır. Gerili vaziyette duran lastik aniden gevşer ve lastiğin toplanma kuvvetiyle şiş hedefe çok hızlı bir şekilde sürülür. Bir zıpkının çalışma prensibi bu şekildedir. Zıpkın türleri ve benim tavsiye ettiğim zıpkınlar için bir ayrı bir yazı hazırlayacağım.

Zıpkıncı elbisesi-dalış elbisesi

Dalış Elbisesi

Zıpkınla balık avı ve serbest dalış yapanlar bu spor için özel olarak üretilen dalış elbiselerini kullanırlar. Dalış Elbisesi kış mevsiminde vücudu soğuktan koruyarak suda kalma süremizi arttırır. Zıpkınla balık avı yaparken zehirli yosunlar, deniz anaları, kayalık bölgelerdeki midyeler gibi zararlı deniz canlılarından korunmayı sağlar. İlerleyen günlerde dalış elbisesi çeşitleri ve elbise seçimi ile ilgili detaylı bir yazı hazırlayacağım.

serbest dalış paleti- zıpkınla balık avı

Zıpkıncı Paleti

Paletler zıpkınla balık avı ve dalış için kullanılması gereken önemli bir malzemedir. Ayaklık ve pala olmak üzere iki kısımdan oluşurlar. Dibe dalarken ve ya dipten çıkarken ayrıca su üzerinde yüzerken dalgıca itiş gücü sağlar. Dalış paletleri çok çeşitlidir. Zıpkın avı için hangi palet kullanılmalı? Ayrıca palet önerilerimi başka bir yazı konusu olacaktır.

Dalış Maskesi

Dalış maskesi su altında göz ile su arasında hava boşluğu yaratarak suyun altındayken görmemizi sağlayan önemli bir dalış malzemesidir. Dalış maskesi dalgıcın burnunu kapatır ve bu sayede burundan genze deniz suyu kaçmasını engeller. Zıpkınla balık avı için Dalış Maskesi seçimi ile ilgili bir yazı yayınlayacağım.

Şnorkel

Şnorkel zıpkınla balık avı yaparken su üzerinde nefes alıp vermeyi sağlayan bir malzemedir. Zıpkın avı için kullanılması gereken şnorkel Soldaki resimde gördüğünüz gibi bükülebilir bir yapıda ve yumuşak olmalı. Ayrıca scuba dalışı için üretilen şnorkeller zıpkın avında tercih edilmemelidir.

Ağırlık Kemeri ve Kurşun Ağırlıklar

Zıpkınla balık avı yapabilmek için dalış yapmak gerektiğini daha önce belirtmiştim. Dalış yapmak için ise vücudumuza yeterli miktarda ağırlık taşımamız gerekiyor. Neden dalış ağırlığı kullanmak gerekir diye sorarsanız ? Özellikle dalış elbisesi ve kullandığımız diğer malzemelerin yaratmış olduğu yüzerliği ortadan kaldırmak ve dipte sabit durabilmek için dalış ağırlığı kullanmak zorundayız. Yüzerlik ve dalış ağırlığı ayarı ile ilgili ilerleyen günlerde detaylı bir yazı hazırlayacağım.

Dalış Eldiveni

Dalış Eldiveni el ve ayaklar vücudumuzun en çabuk üşüyen organlarıdır. Bu sebeple kışın soğuk sularda dalış yaparken dalış eldiveni kullanırız. Ayrıca dalış eldiveni dalış sırasında ellerimizi zararlı deniz canlılarından korumaya yardımcı olur. Çıplak elle vurduğunuz balık elinizde kayar tutamazsınız ancak dalış eldiveni ile bu sorun ortadan kalkar. Dalış eldiveni seçimi ve tüm detaylara ilerde değineceğiz.

Dalış Çorabı

Dalış çorabı dalış paleti ile birlikte kullanılır. Vücudumuzun en çabuk üşüyen organı ayaklardır. Bu nedenle kışın soğuk sularda dalış yaparken mutlaka dalış çorabı kullanmalıyız. Çıplak ayakla palet giyerseniz ayaklarınız sürtünme nedeniyle bir süre sonra tahriş olur. Dalış çorabı giyerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Dalış Şamandırası

Dalış şamandırası dalış yapılan bölgeden geçen deniz taşıtlarının dalgıcı fark etmesini sağlar. Şamandıra kullanarak yaşanması muhtemel kazaların önüne geçmiş oluruz. Dalış şamandırası yorulunca tutunarak su üzerinde rahatça kalabileceğiniz bir malzemedir. Avladığınız balıkları şamandıraya bağlayabilir, dalış sırasında lazım olabilecek ekstra malzemeleri şamandıra ile taşıyabilirsiniz.

Dalış Bıçağı

Dalış bıçağı zıpkınla balık avı için çok önemli bir malzemedir. Su altındayken fark etmeden balıkçı ağı ya da başı boş bir ipe takılarak tehlikeye düşebilirsiniz. Su altındayken saniyeler bile çok önemlidir. Bu nedenle dalış bıçağı size ağ ya da ipi keserek kendinizi kurtarma fırsatı verir. Ayrıca vurduğunuz balığı söndürmek (öldürmek) için dalış bıçağı kullanılmaktadır.

Balık Dizgisi

Balık dizgisi vurduğunuz balıkları taşımak için kullanılır. Balık dizgisi ağırlık kemeri üzerine takılarak kullanılır. Dizgi demiri balığın ağzından geçirilir. Bir solungacından dışarı çıkarılır. İpe geçen balık bel arkasına alınır. Dizgi demiri kemer üzerindeki aparta takılır ya da kemerdeki en son ağırlığın etrafına dolanır.

Dalış Bıçağı ve Balık dizgisi Ağırlık Kemerine Nasıl Takılır? Videolu Anlatım

Yukarıda ki dalış malzemeleri, serbest dalış ve zıpkın avı yaparken kullanmamız gereken ana malzemelerdir. Bu malzemeler olmadan zıpkınla balık avı yapmak pek mümkün değildir. Yukarıdaki malzemeleri tek tek inceleyerek zıpkın avına başlarken hangi malzemeyi seçmeniz gerektiği ile ilgili detaylı yazılar hazırlayarak yayınlayacağım. Bu malzemelerin yanı sıra şiş kakıcı, balık çağırıcı, dalış saati, dalış feneri zıpkın avı yaparken kullandığımız diğer malzemelerden bazılarıdır.

Diğer yazılarda görüşmek üzere

Sending
Kullanıcı Değerlendirmesi
5 (1 vote)

Cevap Bırak