Blog nasıl açılır ?

blog nasıl açılır

Blog Nasıl Açılır | Adım Adım Blog Sitesi Kurmak

Selam sevgili dostum. Blog açmak istiyorsun ancak blog nasıl açılır hiç bir fikrin yok mu? Blog sitesi kurma işine nereden başlayacağını düşünüyorsan merak etme. Emin ellerdesin.

Sıfır bilgi ile bir blog nasıl açılır? Web sitesi nasıl yapılır? Çok kolay bir şekilde öğreneceksin ve hatta sitende yayınladığın yazılar karşılığında bir miktar gelir bile elde edebileceğini fark edeceksin. Tek yapman gereken yazılarımı takip etmek. Çünkü blog nasıl açılır isimli bu rehber yazısı ile biriktirdiğim tüm tecrübeyi sana aktaracağım.

Not : Blog nasıl açılır? Web site nasıl kurulur? adım adım anlatacağım ve bir rehber niteliğinde olan bu yazı sürekli güncellenecektir. Ayrıca aklına takılan bir konu olduğunda yazı altındaki yorum bölümünü kullanarak bana soru sorabilirsin. Bu konuda çok ciddiyim! Anlık olarak sorularına yanıt vereceğim ve yaşadığın problemler ile ilgili sana destek olacağım.

Neden Blog Kurmalısın ? Blog Açanlar Ne Amaçla Blog Sitesi Kuruyor ?

Blog sitesi açarak neler yapabileceğin konusunda kafa karışıklığı yaşıyorsan sana blog açarak elde edebileceğin kazanımlardan kısaca bahsedeyim.

#Kişisel Gelişim: Blog yazmak insanın ufkunu açan, bilgi birikimini arttıran çok faydalı bir aktivitedir. Blog siteni kurduktan sonra belirleyeceğin konularda araştırmalar yapmaya başlarsın. Bu araştırmalar sonucunda yeni şeyler öğrenirsiniz. Öğrendiğin faydalı bilgileri harmanlayarak kendi üslubunuzda yazılar hazırlarsın. Böylelikle hiç tahmin edemeyeceğin alanlarda inanılmaz bilgilerle kendini donatmış olursun.

#İnternetten Para kazanmak: Herkesin aklını kurcalayan ve güncelliğini yitirmeyen bir konudur bu. Blog yazarak internetten para kazanmak tabi ki de mümkün fakat bu yollar neler ? Blog açarak internetten para kazanabilirsin. Ancak blog yazarak para kazanmak senin çalışma azminle, yeteneğinle ve sabrınla doğru orantılı bir konudur. İlerleyen zamanlarda blog yazarak para kazanma konusunda detaylı bir yazı hazırlayacağım.

#Takip Edilmek Blog sitesi kurmak için teşvik edici bir neden ise bir alışkanlık haline gelen sosyal medya platformlarında paylaşımlar yapmak yerine blog yazarak insanlara ulaşmaya çalışmaktır. gibi sosyal medya platformlarında paylaşılan bir gönderi kısa süre içerisinde kaybolur gider. Ancak bir blog yazısı uzun zaman yerini muhafaza edecektir. Eğer insanların ilgisini çekebilecek tarzda yazılar hazırlamayı başarabilirsen, kısa süre içerisinde takip edilen bir blog yazarı olduğunu görüp hayretler içerisinde kalabilirsin. Yazılarının altına bırakılan ziyaretçi yorumlarından takip edildiğini ve yazılarının insanlar tarafından beğenildiğini hemen anlayabilirsin.

#iş Hacminizi Arttırmak: Son zamanlarda büyük firmaların internet sitelerine girdiğinizde hemen hemen hepsinde bir blog bölümü olduğunu görürsünüz. Koca koca firmaların neden buna ihtiyaç duyduğunu düşündünüz mü ? Faaliyet gösterdikleri alanlarda blog yazıları yayınlayarak google trafiği elde edip müşteri potansiyellerini arttırıyorlar. Mesela büyük bir otelin web sitesindeki blog bölümünde gezi-tatil içerikleri yayınlaması tatile çıkmayı düşünen bir çok insanın otelin sayfasına yönelmesini sağlayacaktır. Bu durum ise zaten aklında tatil yapmak olan insanları tam da otelin web sitesine yönlendirerek müşteri kazanmaktır.

Blog Konusu, Blog (site) Adı ve Yazılarınızı Yayınlayacak Bir Platform Belirleyin

İlk önce karar verilmesi gereken şey kurmak istediğin blog ile ilgili bir kategori belirlemektir. Bu bir mecburiyet değil. İstersen kendi adında bir blog kurabilir ve birçok konuda yazı yazabilirsin. Ancak daha önce de belirttiğim gibi “niş” tabir edilen belli bir konu üzerinde ilerleyen bloglar her zaman bir adım önde olacaklardır.

Hangi konularda yazılar yazabilirim? sorusunun cevabını bulmak için ufak bir araştırma yapmalı, popüler blog sitelerini takip etmeli, insanların ilgisini çeken şeyleri iyi analiz etmelisin. Bence kendi zevk aldığın konularda yazılar yazmak yapılması gereken en doğru şeydir. Bu şekilde ortaya gerçekten kaliteli yazılar çıkacaktır. Ayrıca başlarda emeğinin karşılığını hemen alamayabilirsin. Bu durum bir çok insanın pes etmesini sağlar. Çünkü blog yazmak sabır isteyen bir süreç. Yazılarının google da üst sıralara çıkması ve trafik elde etmek hemen gerçekleşen bir olay değil. Bu süre zarfında sabırlı olmanın yolu ise severek ve eğlenerek blog yazmaktan geçiyor.

Blog açmak için iki yol var. İlki ücretsiz bir şekilde blog yazabileceğin platformlar bloggerwordpress.com fakat bu platformlar üzerinden blog yazmaya karar verirsen büyük bir problemle karşılaşırsın. Bu problem site adresinin blogadresiniz.blogger.com ve ya blogadresiniz.wordpress.com olmasıdır.

Diyelim ki wordpress.com üzerinde ücretsiz bir blog oluşturdun. Seçtiğin isim blogcan olsun. Siteni gelen ziyaretçiler site adresi olarak “blogcan.wordpress.com” gibi bir şey ile karşılaşacaklar. Bu şekilde özgün bir site imajı veremezsin. Ayrıca bu tip adreslere Google Ad sense reklamları yayınlayamazsın. Çünkü google bu tip alan adları tarafından gönderilen reklam isteklerinin büyük çoğunluğuna olumsuz yanıt vermektedir.

Peki diyelim ki blogum.com isminde orijinal bir blog kurmak istedin, bunu nasıl gerçekleştireceğini sana anlatayım.

Özgün bir site kurmak bir miktar harcama yapmayı gerektirir. Öncelikle bir hosting (barındırma) firmasından siteniz için bir alan adı kiralamanız gerekiyor. blogcan.net alan adı (site adresi) için yıllık olarak 60 tl ücret ödüyorum .com ve .net uzantılı alan adları için yıllık harcayacağın miktar ortalama bu şekilde olacaktır. Kafanda bir isim belirledikten sonra ilk yapman gereken şey bu adın daha önce kullanılıp kullanılmadığını anlamak olmalıdır. Google arama motoruna “alan adı sorgulama” yazarak karşına çıkan sonuçlardan birine tıklayıp adresin boşta olup olmadığını kontrol etmen gerekiyor.

Blog kurma-alan adı sorgulama

Boş bir alan adı bulduktan sonra bir hosting paketi seçip kiralaman gerek. Hosting kiralamak sitenin barındırılacağı ve 24 saat yayın yapan bir bilgisayardan alan kiralamak demektir. Bu şekilde hizmet veren bir sürü firma var. Ben uzun zamandır İHS firmasıyla çalışıyorum. https://www.ihs.com.tr adresine giderek hem alan adınızı hem de siteniz için gerekli hosting paketini kiralayabilirsin. ikisini de aynı firmadan kiralamanızı tavsiye ederim.

Blog altyapısı olarak WordPress kullanacağımız için wordpress paketleri arasından fiyatı en uygun olanı seçerek kiralayın. Hosting ücreti olarak yıllık 84 Lira sabit bir harcamanız olacaktır.

Alan adı ve hosting paketi kiraladıktan sonra toplam 145 tl harcadın. Merak etme başarılı bir blog sitesi üzerinden elde edebileceğin gelir ile bu maliyetleri karşılayabilmek çok zor değil.

Şimdiye kadar anlattıklarımı maddeler halinde sıralıyorum.

  • Bir blog adı yani site adresi (alan adı) belirledin.
  • Belirlediğin alan adının uygun olup olmadığını kontrol ettin.
  • Uygun ise alan adını kiraladın.
  • Blogunun (sitenin) yayınlanacağı bir hosting paketi kiraladın.

Bu adımlardan sonra blog açmak için yapılması gereken 2 adım daha var. Birincisi kiraladığın hosta wordpress altyapısını kurman. İkincisi ise blogunun görünümünü ayarlaman (tema giydirme) Merak etme bu işlemler i yapabilmek için hiçbir bilgiye gerek yok. Bu adımları diğer yazılarımda detaylı bir şekilde anlatacağım.

Sending
Kullanıcı Değerlendirmesi
0 (0 votes)

Cevap Bırak